کاشت مو چگونه انجام می شود؟

کاشت مو اصولا به ۲ روش FIT و FUT انجام می شود. انتخاب این دو روش و یا ترکیب آن ها بستگی به میزان ریزش مو و نوع طاسی و بانک موی افراد دارد که توسط پزشک متصص انجام می شود. منظور از "بانک مو"، محلی است که ریشه ی مو یا همان "گرافت ها" از آنجا برداشت و در محل طاسی کاشته می شوند. روند کاشت مو، عملی است بسیار ظریف که نیاز به تجربه و دقت فراوان دارد. در حال حاضر اصلی ترین روش های کاشت مو در جهان، همین دو روش FIT و FUT می باشند و دیگر روش ها فقط ابزار هایی هستند که به این دو روش کمک می کنند و باید توجه داشته باشید که روند کاشت مو باید در مکانی قانونی، مورد تایید وزارت بهداشت و درمان و توسط تیم حرفه ای و مجرب انجام شود.
روند کاشت مو نیاز به صبر و حوصله دارد. معمولا ۱۰ روز بعد از کاشت، موهای کاشته شده و حتی موهای موجود اطراف آن ها شروع به ریختن می کنند. اصلا نترسید! در روند کاشت مو، ریزش موهای کاشته شده کاملا طبیعی می باشد. در مراحل اولیه کاشت، موهای کاشته شده به طور میانگین تا ۴ ماه به ریزش ادامه ممی دهند و پس از آن دوباره رشد می کنند.

روند کاشت مو به روش FIT


روند کاشت مو به روش FIT روشی است آسان که نیاز به جراحی ندارد. در این روش با استفاده از بی حسی موضعی، سر کاملا بی حس می شود و در طول انجام کار، فرد احساس نامطلوبی نخواهد را تجربه نخواهد کرد. بعد از اعمال بی حسی موضعی، فولیکول های مو (ریشه مو) با استفاده از دستگاه FIT، پانچ می شوند و در محل مورد نظر کاشته می شوند. باید توجه کرد که در روش FIT نباید ریشه هایی (گرافت ها) که برداشت می شوند، آسیب ببینند. این روش مناسب کسانی است که طاسی زیادی ندارند. در روش FIT حدود ۴۵۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو کاشته می شود که بستگی به بانک موی افراد خواهد داشت. این روش به طور میانگین ۴ ساعت به طول می انجامد.


روش کاشت موی اف آی تی و اف یو تی


روند کاشت مو به روش FUT


روند کاشت مو به روش FUT روشی است مناسب افرادی که طاسی سر آن ها بیشتر است. در این روش برای برداشت بیشتر ریشه مو نیاز به یک جراحی جزئی در قسمت بانک مو می باشد. این جراحی سبب می شود که فولیکول های موی بیشتر و سالم تری برای کاشت، برداشت شود. روش FUT نیز همانند روش FIT، با بی حسی موضعی انجام می شود و فرد هیچ گونه دردی احساس نمی کند. در این روش حدود ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تار مو برداشت می شود و با فاصله ی میلیمتری در جاهایی که طاسی مشهود است، کاشته می شود که باز هم بستگی به بانک موی سر فرد دارد. این روش به طور میانگین در ۵ ساعت انجام می شود.
در موردهایی که طاسی سر باز هم بیشتر است از ترکیب دو روش FIT و FUT استفاده می شود که در اصطلاح به آن “کاشت ترکیبی” گفته می شود. به دلیل برداشت فولیکول های بیشتر در روش ترکیبی، تراکم کاشت مو در آن بالاتر است. روش ترکیبی به طور میانگین در ۶ ساعت انجام می شود.


مراقبت های بعد از کاشت مو


  لازم به ذکر است، مراقبت های بعد از کاشت مو اهمیت بسیار زیادی در روند ترمیم موها دارند:

  - ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از کاشت مو، برای تعویض پانسمان به کلینیک مراجعه کنید.
  - در روز های اولیه کاشت مو، زیر دوش آب مستقیم نروید و برای شستشو سر، در صورت نظر مثبت پزشک، با استفاده از کمی شامپو بچه، در یک ظرف کف درست کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج یا گاز استریل به آرامی جاهای برداشت مو را بشویید و پس از آن باقی مانده کف را به آرامی روی محل های که کاشت مو انجام شده است، بریزید و با همان ظرف یا دوش دستی و با فشار خیلی کم به آرامی آب کشی کنید. لازم به ذکر است که نیازی به خشک کردن محل های کاشت نیست. فقط محل برداشت را خشک کنید.
  - پس از شستشو از پماد “اریترومایسین” یا “تتراسایکین” بر روی زخم ها بمالید.
  - تا ۲ هفته مراقب باشید به سرتان هیچ ضربه ای وارد نشود. در هنگام سوار شدن ماشین، باز کردن در کابینت، یخچال و... مراقب سر خود باشید.
  - از خاراندن سرتن جدا خودداری کنید. در صورت احساس خارش، با پزشک خود مشورت و داروهای مورد تایید پزشکتان را استفاده کنید.
  - در روز های اول کاشت مو، به صورت نیمه نشسته (۴۵ درجه) بخوابید تا تورم پیشانی و صورت کمتر شود.
  - تا ۲ هفته از کلاه و روسری استفاده نکنید زیرا به فولیکول های کاشته شده آسیب میزند.
  - تا یک ماه فعالیت های شدید بدنی و ورزش نکنید، چراکه تعریق سر موجب جذب آلودگی بیشتری می شود. پس سعی کنید کف سرتان عرق نکند.
  - از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار دوری کنید زیرا ممکن است ایجاد عفونت کند.
  - از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید، زیرا موجب کندی روند بهبود می شود.
  - استعمال دخانیات و مصرف الکل، موجب اختلال در روند کاشت مو می شود. لذا جدا از مصرف آن ها پرهیز کنید.

  در بعضی از کلینیک ها از ابزارهایی برای کمک به این دو روش اصلی استفاده می شود که صرفا جنبه ی تبلیغاتی دارند. کاشت مو در صورتی که در مکان درست و توسط تیم متخصص و مجرب انجام شود، هیچ گونه عوارض جانبی نداشته و می تواند نتیجه ی رضایت بخشی را در پی داشته باشد.

مجيد اسدي (در انتظار تایید) ۱۳۹۷/۰۵/۰۵

ممنون از سايت خوب شما